تبلیغات
امام عصر و مهدویت - جامعه و مهدویت


امروز :
 
 

بازدید : مرتبه
تاریخ : جمعه 9 اسفند 1392
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
مسئله مهدویت و انتظار، جنبه های مختلف اجتماعی، روان شناختی، تاریخی، فلسفی، تربیتی و اعتقادی دارد و از دیدگاهها و زوایای مختلف بررسی شده است. یكی از اهداف جامعه مهدویت، عدالت فردی و احتماعی است. عدالت یكی از واژه هایی است كه بشر با آن انس داشته و در آرزوی تحقق آن بوده است، به همین دلیل، ادیان بزرگ و مكاتب مختلف شعار برقراری عدالت اجتماعی را می دهند. عدالت مهدوی همان عدالت انبیاء و اولیاست؛ زیرا مهدی (ع) وارث آدم، نوح، ابراهیم (ع) و محمد (ص)و یازده امام معصوم علیهم السلام است.

در حكومت مهدوی، عدالت جنبه های مختلفی دارد كه شامل ابعاد مختلف فرهنگی (توزیع عادلانه منابع آموزشی و پروشی)، اجتماعی (توزیع عادلانه مناسبات اجتماعی )، اقتصادی (توزیع عادلانه ثروت و، منابع و امكانات، رفع فقر و تبعیض )، سیاسی (توزیع عادلانه مسئولیتها، اختیارات و قدرت)، قضائی (برخورد یكسان با افراد جامعه در برابر قانون )، اطلاعاتی (اطلاع رسانی و توزیع عادلانه اطلاعات )است و تحقق آن به بستر سازی نیاز دارد.
برای بستر سازی و ایجاد آمادگی برای ظهور منجی جهان، دو نوع مسئولیت وجود دارد. یكی مسئولیتهای فردی است كه انسان معتقد و منتظر بر عهده دارد. این مسئولیت، مكان و زمان نمی شناسد و هر فرد منتظر در هر نظامی كه باشد، باید خود را در هر لحظه آماده نگه دارد و بكوشد جامعه خود را نیز آماده كند. مسئولیت دوم، مسئولیت نظام و حكومتی است كه توانسته بر نظام استكبار خارجی و استبداد داخلی چیده شود و نظام اسلامی را ایجاد كند. نظام اسلامی برای آماده سازی شرایط ظهور باید برنامه راه بردی دقیق و مشخص داشته باشد. بطور كلی، برنامه یا طرح راه بردی آماده سازی شرایط ظهور از پنج مرحله تشكیل می شود.طبقه بندی: اقتصاد و فرهنگ با عزم...،  مبحث مهدویت،  فرهنگی،  مذهبی، 
ارسال توسط محمد قربانی
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin